Professors Against Plagiarism

استادان علیه تقلب

مبارزه با تخلف و تقلب علمی در دانشگاه‌ها

این بلاگ به همت تعدادی از استادان دانشگاه‌های کشور ایجاد شده و هدف آن مبارزه با تخلف یا تقلب علمی در دانشگاه است

مقدمه

به‌نام خداوند هستی و هم راستی

این بلاگ به همت تعدادی از استادان دانشگاه‌های کشور ایجاد شده است و هدف آن مبارزه با تخلف و تقلب علمی در دانشگاه‌ها چه از سوی دانش‌جویان و چه از سوی اعضای هیات علمی است. متاسفانه ما شاهد گسترش حرکت‌های غیر اخلاقی در فضای علمی کشور هستیم که با انگیزه‌هایی چون اخذ مدرک، پذیرش یا ارتقای مرتبه‌ی دانشگاهی صورت می‌گیرتد.

ما با هرگونه تقلب مخالفیم و سکوت در برابر آن‌را هم جایز نمی‌دانیم. در این بلاگ قصد داریم برخی موارد و روش‌های تقلب‌ را بیان و ضمن آموزش به دانش‌جویان و تلاش برای اشاعه‌ی اخلاق و آداب حرفه‌ای در جمع خودمان‌، مسولان را وادار کنیم تا به مشکل تقلب و ریشه‌های آن واکنش جدی نشان دهند.

۲۱ مرداد ۱۳۸۷

استادان یا پژوهشگران حامی

حمایت

اگر می‌خواهید نامتان به‌عنوان یکی از حامیان ذکر شود، نام کامل و آدرس وبگاه خود را به آدرس ghodsi_AT_sharif_DOT_edu ارسال نمایید و در صورت تغییر گروه حامی ما را مطلع کنید..

تعداد زیادی آدرس بلاگ خود را فرستاده‌اند که متاسفانه امکان استفاده از آن به‌جای وبگاه نیست.

بایگانی مطالب

آخرین نظرات

پایان نامه برگی ۲۰۰ تومان

محمد قدسی | جمعه, ۲۲ آذر ۱۳۸۷

گزارشی از بازار خرید و فروش پایان نامه
منبع: زیگزاگ

یک روز نزدیک های ظهر - تهران - خیابان انقلاب؛
پایان نامه دانشجویی کجا می فروشند؟
آقایی که فریاد می زند همه رقم کتاب داخل پاساژ، می گوید: «چهار تا مغازه اون ورتر، داخل بازار... برو زیرزمین ته راهرو.»
ته راهرو مغازه ای کوچک است که پسری جوان پشت کامپیوتر نشسته و دختری بالای سرش ایستاده.

دختر می گوید: «الان این تحقیق دیگه آماده است؟ پس یه عنوان قشنگ هم دارید براش بزنید؟ یه متن تشکر هم می خوام، دارید؟ از این تشکرهای دهن پرکن.»

پسر سری تکان می دهد و یک صفحه عناوین و متنی تشکرآمیز جلوی روی دختر باز می کند.
پسر می گوید: «فقط باید جای اسم ها عوض بشه. اسم های خودت چیه؟»
پایان نامه ها و پروژه های دانشجویی، فرصت تحقیق و پژوهش برای دانشجو و ارزیابی دانش و مهارت های او توسط استاد است. فرصتی که تبدیل به یک فعالیت اقتصادی و کسب درآمد برای گروهی شده و بازار خرید و فروش پایان نامه را ایجاد کرده است.

عناوین مختلف تبلیغاتی تهیه، تنظیم و فروش پایان نامه که گستره آن از دیوارهای اطراف دانشگاه ها تا سایت های اینترنتی است، نشان می دهد که این بازار اقتصادی باید داغ باشد و مشتریان فراوانی نیز داشته باشد.
در برخی از تبلیغات تاکید شده که در چه رشته ها و عناوینی تحقیق آماده دارند. این تحقیقات معمولاً قیمتشان مشخص است و از ۵۰ هزار تومان شروع می شود؛ اما شما تنها مشتری آن نیستید.

آقای «یگانه»، ۲۳ ساله، ۶ ماه است که در حال تهیه پایان نامه در مقطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد است. سال دوم برنامه نویسی است و آمادگی نوشتن پایان نامه در هر رشته ای را دارد.

او می گوید: «در این کار باید جستجو در اینترنت را بدانی. خیلی از دانشجوها این کار را بلد نیستند یا وقت ندارند. فقط موضوع و سرفصل ها را تعیین می کنند. البته کارهای آماده هم در آرشیو داریم که راحت تر و ارزان تر هم هستند.»

یگانه می گوید: «بعد از انجام هر تحقیق، یک کپی به مشتری می دهیم و یکی برای خودمان در آرشیو نگه می داریم. انجام هر کار، زمانی سودآور است که بتوان آن را "n" بار فروخت.»

از آن جایی که او کاری با تحقیقات کتابخانه ای یا ترجمه ندارد، هر کار، سه روز تا یک هفته وقتش را می گیرد. میانگین قیمت پایان نامه های او، ۸۰ هزار تومان است.

همه پایان نامه های فروشی به این صورت تهیه نمی شوند. گاهی دانشجویانی که برای مطالعه به کتابخانه می روند، کمک حال این گروه می شوند و با کپی گرفتن از آن ها، نسخه کاملی را برای فروش در اختیار فروشندگان قرار می دهند.

آقای «جلالی»، خود را فقط واسطه گری معرفی می کند که مشتریان را به مدیران فروش پروژه معرفی می کند و حق کمیسیون می گیرد (میزان کمیسیون را نمی گوید چون جزو اسرار کاری اش است). آنان محدودیتی در رشته و مقطع تحصیلی ندارند وحق الزحمه شان صفحه ای ۷۰۰ تومان است.
جلالی می گوید: «ما دو جور کار داریم. یک سری پایان نامه که از دانشگاه ها جمع کرده ایم. بعضی ها کپی همین را قبول دارند؛ اما بعضی می خواهند اعداد و ارقام تغییر کند. در این شرایط اعضای تیم ما که متشکل از تعدادی دانشجو است، با اعداد و جامعه آماری جدید، کار را تغییر می دهند. این کار دو تا سه ماه طول می کشد.»

آقای جلالی بیشترین دفعاتی که یک پایان نامه را فروخته، ۵ بار بوده است. او می گوید: «بعضی دو تا پایان نامه می خرند و بعد در هم تلفیق کرده و یک پایان نامه جدید می سازند.»

نرگس خانم، پای ثابت خرید تحقیق است. «اگر قرار باشه برای هر تحقیق بشینیم و کار کنیم که از همه زندگی می افتیم. تازه یک گروه دیگه هم باید نون بخورند یا نه؟»

آقایی که بیش از ۳۵ سال سن دارد و کت و شلواری به تن کرده هم یکی دیگر از مشتریان تحقیق است. او تحقیق و پژوهش را امری بسیار پسندیده می داند و خرید پروژه را غیراخلاقی؛ اما خودش هم به دنبال چند تحقیق است.

«چاره چیه؟ وقت ندارم کلاس هام رو برم. درس ها رو هم نمی تونم بخونم. یه مدرکی می خوام برای بالا رفتن گروه کاری و حقوقم.»
یک استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه که دوست ندارد نامی از او در گزارش برده شود سه عامل را در گسترش و توسعه بازار فروش تحقیقات موثر می داند.

او می گوید: «دانشجویان انگیزه واقعی برای تحصیل ندارند و تنها گرفتن نمره و مدرک برایشان مهم است. در سوی دیگر، اساتید نیز چندان دل به آموزش دانشجویان نمی دهند و دانشجوی سال آخر یا در مقطع کارشناسی ارشد هنوز با مفهوم تحقیق و روش های آن ناآشنا است. این اساتید حتی تحقیقات و پایان نامه های دانشجویان را نمی خوانند.»

او ادامه می دهد: «نبود بانک منسجم اطلاعات و تحقیقات در ایران از دیگر مشکلات است. مرکز مدارک علمی ایران، مجموعه ای است که باید یک جلد پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به آن جا سپرده شده و عنوانش نیز ثبت شود. افرادی که به این مرکز می روند، می توانند با نشان دادن کارت دانشجویی خود از پایان نامه ها کپی تهیه کنند که هر برگ آن را ۷۰ تومان به دلالان می فروشند و آنان نیز ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان به دانشجویان می فروشند.»

او سیستم موجود را کمک به مرگ تحقیق و تولید علم می داند. «نهادهای قانون گذار، اساتید و... هیچ یک نسبت به تبلیغات گسترده ای که در سایت ها و خیابان ها برای این کار غیراخلاقی می شود، معترض و ناراضی نبوده و همه گویا از شرایط موجود رضایت دارند.»

البته یکی از مسوولان «وزارت علوم» رسماً اعلام کرده که هیچ وظیفه ای برای نظارت و برخورد با این فروشندگان برعهده آن وزارت نیست.
«بختیاری نژاد»، مدیر کل امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در آذرماه امسال با تایید وجود چنین تقلب هایی در کشور، تعداد آن را بسیار ناچیز دانسته و اعلام کرده است که «آیین نامه ثبت و ساماندهی پایان
نامه های ارشد و دکتری» بزودی تدوین و به دانشگاه ها ابلاغ خواهد شد.
او البته تاکید هم کرده که اساتید راهنما باید هوشیارانه تر عمل کنند و عناوین تکراری پایان نامه ها را نپذیرند و با فرد خاطی برخورد کنند. و دانشگاه ها نیز با مشاهده چنین تخلفاتی در کمیته های انضباطی، به تنبیه استاد راهنما و دانشجوی خاطی بپردازند.

پایان نامه

در بازار «خیابان انقلاب» و در مغازه کوچک انتهای راهرو که به اندازه دو دستگاه کپی و یک کامپیوتر جای دارد، به محض ورود، دو جلد جزوه قرمز و آبی را به همراه تک صندلی مغازه در اختیار مشتری می گذارند. این جزوات حاوی عناوین پایان نامه ها و تحقیقات پایان ترم، مقطع تحصیلی، تعداد صفحات و قیمت تحقیق است. این جا تحقیقات برگی ۲۰۰ تومان است و ارزان ترین تحقیق هم مربوط به حضرت آدم، به قیمت چهار هزار تومان است.

البته هزینه های جلد و تایپ و طراحی صفحات اول، جداگانه محاسبه می شود. این آرشیو از تحقیقات و جزوات دانشجویانی تهیه شده که تحقیقات خود را برای کپی و صحافی به صحاف سپرده اند. اگر تحقیق مورد نظر در جزوه های قرمز و آبی پیدا نشد و سیستم جستجوی کامپیوتر هم کمی نکرد، صاحب مغازه ۲۳ ساله، مشتری اش را به طبقه بالا معرفی می کند. مجموعه پایان نامه های فروشی در خیابان ها در اختیار این دو مغازه است.
اما کار دانشجویان فنی و مهندسی برای تهیه پایان نامه کمی سخت تر است؛ چرا که بخش عملی و طراحی و ساخت پروژه را باید توسط یک گروه انجام بدهند و پایان نامه مکتوب و تحقیقاتی آن را نیز از فروشندگان پایان نامه خریداری کنند.

موسسات زیادی هستند که این کار را انجام می دهند؛ اما تنها در حد طراحی و اجرا و ساخت پروژه.
آقای «میرهادی»، تحصیلاتش در رشته الکترونیک است و این کار، شغل جانبی او است.

او می گوید: «دانشجویان ظرف سه یا چهار سال یا چیزی از معادلات و طراحی ها یاد نگرفته اند که ۸۰ درصد مراجعانمان این گونه اند و یا جرئت و جسارت طراحی ندارند. بعد از هر طراحی کل پروسه را توضیح می دهیم و سعی می کنیم دانشجو توان پاسخگویی به استاد را داشته باشد. گاهی هم چند جلسه کلاس تشکیل می دهیم تا متوجه شود که مراحل پروژه به چه ترتیب بوده است.»

قیمت انجام این کار بستگی به پیچیدگی و زمان بر بودن پروژه ها از ۲۵۰ هزار تا ۳ میلیون تومان متغییر است.
البته کسانی هم هستند که پایان نامه می نویسند آن هم یک ماهه؛ اما با قیمتی متفاوت. این تحقیقات چون سفارشی است، از ۷۰۰ هزار تومان برای لیسانس تا دو میلیون برای فوق لیسانس متغیر است. فروشنده قسم می خورد که تحقیقاتش واقعی بوده و چند دست نچرخیده است.

ولی همه دانشجویان این گونه تنبل و نا آشنا به تحقیق نیستند. هستند بسیاری که چنین روش هایی را دون شان دانشجویی خود می دانند و پایان نامه را فرصتی مناسب برای نمایش توانایی هایشان در تحقیق و ارائه تئوری و یا حتی اختراع یک ماشین یا وسیله می دانند.

نمونه آن، «امیر» است که مهندسی صنایع خوانده و پروژه دانشگاهی اش را نیز با صرف چندین ماه، به پایان رسانده است. «من به این پروژه خیلی حیثیتی نگاه می کردم. می خواستم کارم طوری باشه که اگر فردا روز خواستم جایی مشغول به کار بشم، پروژه ام در کارنامه ام باشه. این تحقیق اثبات توانمندی ام بود در رشته تحصیلی ام.»

اما بر عکس امیر، «علی» از روزی مهندس محیط زیست شد که پایان نامه اش را به قیمت ۵۰ هزار تومان خرید و نامش را بر روی جلد صحافی شده تحقیقش چاپ کرد. این اولین کار تحقیقاتی همه عمرش بود که مجبور به انجامش بود که آن را هم از بازار خرید و شد مهندس.
موافقین ۰ مخالفین ۰ ۸۷/۰۹/۲۲
محمد قدسی

نظرات (۹)

سلام

اخیرا شنیدم موسسه بهره وری همه فرزندان زمین پایه گذار علم نقطه تعادل اقدام به کار جالبی کرده  این موسسه قصد داره به همه دانشجویان مقاطع مختلف در تمام رشته ها  مشاوره بده تا پایان نامه های خودشون را بر پایه علم نقطه تعادل بنویسند  تا مثل تکه های پازل در کنار هم قرار بگیرند و پس ازثبت در کتابخانه ملی به عنوان بزرگترین دایره المعارف علوم کاربردی  به جهان علم معرفی بشه  . تا بجای خاک خوردن پایان نامه ها  , از همگی به عنوان مهارتهای زندگی استفاده بشه

شما خبر بیشتری ندارید ؟

راستی یک سوالی اینکه آیا شما خودتان از نویسنده این مقاله اجازه گرفتید که کل مقاله به کپی پیست کنید در این سایت؟
به نظر من برای بررسی کیفیت پایان نامه ها باید یک بانک اطلاعاتی از پایان نامه ها بخصوص ارشد و دکتری وجود داشته باشد. سایت پروکوئست به جمع آوری و ارائه پایان نامه های دکتری دانشگاه های آمریکا و کانادا در اکثر رشته ها می پردازد و در واقع آنها را می فروشد. مرکز اطلاعات و مدارک علمی ایران نیز چنین کاری انجام می دهد. اما تفاوت در چیست؟ در پروکوئست، اولا نسخه کامل پایان نامه با اجازه مولف آن قابل دسترسی خواهد بود. برای نمونه خود من پایان نامه ای را از این وبسایت می خواستم که مولف آن فقط اجازه دانلود چند صفحه اول آن را داده بود. دوما یک دانشجوی دکتری یا ارشد در آمریکا به دلیل اینکه پایان نامه اش در راستای یک پروژه تحقیقاتی یا صنعتی تعریف شده نمی تواند تمام یک پایان نامه را کپی کند و به عنوان پایان نامه خود تحویل دهد. اما مرکز اطلاعات و مدارک علمی ایران، دانشگاه ها را مجبور کرده که یک نسخه از هر پایان نامه ارشد ودکتری را بدون اجازه مولف حقیقی آن به آن مرکز بدهند تا سود یک پایان نامه که حاصل سال ها تلاش یک دانشجوی ارشد یا دکتری می باشد به آن مرکز برسد و یک دانشجوی دیگر دقیقا آن پایان نامه را با عوض کردن نام مولف و استاد راهنما در دانشگاه دیگری دفاع کند یا اینکه به مراکز فروش پایان نامه بفروشد. به نظر من ایجاد یک دیتابیس برای بررسی کیفیت پایان نامه ها کار درستی است به شرط اینکه به یک مرکز سودآوری برای یک مرکز دولتی مبدل نشود.
http://www.afarand.net/
این هم جالبه.
سلام
در این مورد خبرهای مختلفی اینجا و آنجام نوشته می شود. باید توجه داشت بزرگترین سرچشمه پخش پایان نامه دانشجویان و فروش آنها، مراکز خدمات دانشجویی هستند که پایان نامه دانشجویان را تایپ می کنند و همیشه نسخه ای از آن را خواهند داشت. نفس عمل زشت نیست. شما می توانید تعداد زیادی از پایان نامه های دانش آموخته های دنیا را خریداری کنید و استفاده کنید. مشکل جایی است که یافته های آن پایان نامه به عنوان یافته های خریدار استفاده گردد. در اینجا بنده به عنوان یک دانشگاهی دانشجو را مقصر نمی دانم و مقصر اصلی استاد راهنما و مشاوران است. اگر استادی آنقدر کم اطلاع است که نمی داند این کار انجام شده یا نشده، همان بهتر که یک دانشجو بتواند سرش کلاه بگذارد و آبرویش را حراج کند شاید بدین شکل به هوش آید. در چنین مواردی باید به شدت با استاد راهنما برخورد کرد و اجازه داشتن دانشجوی تحصیلات تکمیلی را از او گرفت.
آقای دنیاگر نظر بیسار جالبی بود
حال یک سوال ایا جامعه در ایران میتواند
به سمتی پیش برود که همانند آمریکا هیچ مشکلی پیش نیایید
به نظر من هرگز اگر به تاریخ و روابط میان خودمان توجه کنیم به نظرم همه چیز واضح مینمایید
به نظر من عمده ترین عامل چنین وضعیت تاسف باری خود ما اساتید هستیم دلایل این وضعیت را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:
1- درخواست انجام تحقیق خارج از سطح تدریس در کلاس، در بسیاری موارد به دلایلی از جمله کمبود وقت سر فصل درس کامل پوشش داده نمی شود ولی در مقابل چنین تصور می شود که با درخواست تحقیق دانشجو مجبور می شود مطالعه کاملی روی موضوعات تدریس شده و نشده داشته باشد.
2- عدم صرف وقت برای پروژه ها و کارهای تحقیقی: بسیاری تصور می کنند وقتی دانشجو کار را تحویل استاد (حال کار با هر کیفیتی که باشد) کار پایان یافته است. بسیار دیده ام اساتیدی را که کارهای تحقیقی دانشجویان را بلافاصله پس از پایان کلاس دور میریزند با این استدلال که فقط هدف این بوده که دانشجو به حرکت وادار شود. اگر استاد دانشجوی خود را بشناسد و برای هر کاری که از وی دریافت می کند وقت صرف کند غیر ممکن است دانشجویی بتواند کار خریداری شده را تحویل استاد بدهد. البته تعداد زیاد دانشجویان در بعضی از کلاس ها کار را مشکل کرده است ولی تجربه موفقی که من داشته ام استفاده از دانشجویان ممتاز دوره های قبل به عنوان دستیار جهت بازبینی کارهای دانشجویان است که البته خودم بر کارشان نظارت می کنم.
3- علاقه اساتید برای داشتن پروژه بیشتر، هر عضو هیات علمی که قاعدتا فول تایم دانشگاه است بایستی اجبارا تعدادی پروژه داشته باشد اما متاسفانه گرفتن هر پروژه پایانی امتیازی مادی برای استاد می آورد و از این رو برخی اساتید بدون در نظر گرفتن موضوع پروژه را می پذیرند. بدترین شرایط زمانی است که چنین اتفاقی برای پایان نامه فوق لیسانس می افتد.
4- پروژه پایان ترم به جای تکلیف هفتگی، برخی اساتید از دانشجویان توقه چاپ مقاله برای یک درس سه واحدی مقطع لیسانس را دارند؟؟؟ برخی دیگر کتابی را بین دانشجویان تقسیم می کنند که هر کدام چند صفحه را ترجمه کنند ووو اما در بهترین حالت یعنی دادن یک پروژه معمولی به عنوان کار آخر ترم هم به نظر من کار اشتباهی است (به جر در مورد بعضی دروس) من فقط در ترم اول تدریسم این اششتباه را انجام دادم و بعد که متوجه شدم اکثر دانشجویان کار را خودشان انجام نداده اند روشم را تعییر دادم. هر هفته چند تمرین (که خودم آنها را طراحی کرده ام و با ترم های قبل هم فرق دارند) به دانشجویان می دهم و هفته بعد هم آنها را جمع آوری می کنم و تصور می کنم کارایی این روش بسیار بیشتر است.
آقای دکتر قدسی داستان خرید پایان نامه تراژدی غم ناکی است که در ایران رو به رشد است. البته یک جستجوی ساده در گوگل با عبارات
Buy Thesis
دهها سایت رسمی را برای فروش پایان نامه های لیسانس فوق لیسانس و دکتری در اختیار می گذارد که عموما در آمریکا قرار دارند. ولی فارغ التحصیلانی که با پول مدرک می گیرند چه تاثیری در جامعه ای مثل آمریکا دارند و چه تاثیری در ایران ؟ سالیان درازی است که در آمریکا مدرک دانشگاهی را بدون شرکت در کلاس می توانید خریداری کنید. دانشگاههایی وجود دارند که در یک دفتر کوچک کار جا گرفته اند و وظیفه شان فروش مدرک دانشگاهی است. کسی هم از آنها شکایت نمی کند و کارشان هم قانونی است و می گویند از نظر ما هرکسی پول پرداخت کند مستحق دریافت مدرک از دانشگاه ما هست. کسی هم این افراد را استخدام نمی کند و مدرک آنها فقط ارزش آویختن به دیوار را دارد و بقول خودشان کاغذ دیواری محسوب می شود. کم نیستند طراحان نرم افزار که در شرکت های بزرگی مثل گوگل فعالیت دارند و هیچ مدرک دانشگاهی هم ندارند. در آمریکا مدرک دانشگاهی به معنی دریافت حقوق و ارتقاء پایه و استخدام نیست بلکه قابلیت های افراد است که باعث می شود که استخدام شوند.
خوش بود گر محک تجربه آید به میان – تا سیه روی شود هرکه دراو غش باشد.
فروش پایان نامه در ایران می تواند فاجعه باشد و در آمریکا هیچ اتفاقی نمی افتد
من خودم موقع نوشتن پایان نامه ی کارشناسی مشکل داشتم..
ولی خودم به شخص ِ با این قضیه روبه رو شدم...
واقعا اون لحظه تاسف خوردم که چه طور
کسی می تونه، اینجور درآمد داشته باشه، و یا از اون بدتر، چه جور کسی می تونه این جوری مدرک بگیره..
جناب دکتر قدسی، به نظر من این قضیه بیشتر به استادها بر می گرده تا دانشجوها..
منظورم چاره ی این پدیده ی زشته

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی