Professors Against Plagiarism

استادان علیه تقلب

مبارزه با تخلف و تقلب علمی در دانشگاه‌ها

این بلاگ به همت تعدادی از استادان دانشگاه‌های کشور ایجاد شده و هدف آن مبارزه با تخلف یا تقلب علمی در دانشگاه است

مقدمه

به‌نام خداوند هستی و هم راستی

این بلاگ به همت تعدادی از استادان دانشگاه‌های کشور ایجاد شده است و هدف آن مبارزه با تخلف و تقلب علمی در دانشگاه‌ها چه از سوی دانش‌جویان و چه از سوی اعضای هیات علمی است. متاسفانه ما شاهد گسترش حرکت‌های غیر اخلاقی در فضای علمی کشور هستیم که با انگیزه‌هایی چون اخذ مدرک، پذیرش یا ارتقای مرتبه‌ی دانشگاهی صورت می‌گیرتد.

ما با هرگونه تقلب مخالفیم و سکوت در برابر آن‌را هم جایز نمی‌دانیم. در این بلاگ قصد داریم برخی موارد و روش‌های تقلب‌ را بیان و ضمن آموزش به دانش‌جویان و تلاش برای اشاعه‌ی اخلاق و آداب حرفه‌ای در جمع خودمان‌، مسولان را وادار کنیم تا به مشکل تقلب و ریشه‌های آن واکنش جدی نشان دهند.

۲۱ مرداد ۱۳۸۷

استادان یا پژوهشگران حامی

حمایت

اگر می‌خواهید نامتان به‌عنوان یکی از حامیان ذکر شود، نام کامل و آدرس وبگاه خود را به آدرس ghodsi_AT_sharif_DOT_edu ارسال نمایید و در صورت تغییر گروه حامی ما را مطلع کنید..

تعداد زیادی آدرس بلاگ خود را فرستاده‌اند که متاسفانه امکان استفاده از آن به‌جای وبگاه نیست.

بایگانی مطالب

آخرین نظرات

۶ مطلب در خرداد ۱۳۹۱ ثبت شده است

منشور و موازین اخلاق پژوهش

PaP-admin | شنبه, ۲۷ خرداد ۱۳۹۱

استاد هم در تقلب سهیم است!

محمد قدسی | پنجشنبه, ۱۸ خرداد ۱۳۹۱
می‌دانیم که تمامی نویسندگان یک مقاله که چاپ می‌شود در منافع و تبعات احتمالی منفی آن سهیم هستند و یکی نمی‌تواند گناه خطا در مقاله را به دوش دیگری بیندازد و از خود رفع مسولیت کند. درست است که در ایران اکثر کار مقاله را دانش‌جو انجام می‌دهد. اما استاد با قرار دادن نامش به عنوان یکی از نویسندگان مقاله (یا پذیرش انجام این کار توسط دانش‌جو) می‌پذیرد که از نظر علمی به درستی مقاله و نیز رعایت اخلاق حرفه‌ای در آن اطمینان دارد و اگر خلافی در مقاله کشف شود در آن سهیم است و باید پاسخ‌گو باشد. قاعدتا اگر دانش‌جو با تقلب مدرکی را اخذ کرده یا استاد ارتقا یافته باشد باید باز پس گرفته شوند.

مقاله‌ی اصلی. برای دیدن کل مقاله کلیک کنید
.
مقاله تقلبی
صفحه‌های دیگر: ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹

خرید و فروش علنی پایان نامه

محمد قدسی | جمعه, ۵ خرداد ۱۳۹۱
آیا دانشگاه ها از این تقلب علنی مطلع‌اند؟ آیا استادان بررسی می‌کنند که پایان‌نامه‌ی دانش‌جو تقلبی نباشد. قاعدتا مرکز مدارک علمی وزارت علوم باید اطلاعات همه‌ی پایان‌نامه‌ها را در اختیار استادان بگذارد و با استفاده از نرم‌افزارهای موجود کپی بودن رساله‌ها را تشخیص دهد.
به تعداد «لایک‌» ها توجه کنید. از تعداد پایان‌نامه‌های موجود می‌توان به گستردگی این دزدی علمی پی‌برد!
این هم نرخ خرید و فروش. ظاهرا تعداد قابل توجهی از دانش‌جویان پس از انجام پروژه‌ی خود (اگر آن‌هم تقلبی نباشد) فایل آن‌را به این «موسسات» می‌فروشند و آن‌ها هم به قیمت بالاتری به نفر بعد می‌دهند.

هزینه‌ی واقعی تخلف‌های پژوهشی

محمد قدسی | پنجشنبه, ۴ خرداد ۱۳۹۱
گزارش جالبی از تخلف‌های گسترده (از جنس تقلب علمی، مانند تولید داده‌ی تقلبی به منظور چاپ مقاله) که در پژوهش‌ها انجام می‌شود و هزینه‌های آن‌ها. این گزارش توسط موسسه‌ی iThenyicate که نرم‌افزار کشف تقلب می‌نویسد تهیه شده است.
کلیک کنید.
با تشکر از حمید دارابی برای ارسال این مطلب.

نیچر: اتهام تقلب به وزیر رومانی

محمد قدسی | چهارشنبه, ۳ خرداد ۱۳۹۱
منبع: نیچر، ۱۷ می ۲۰۱۲

بر روی تصویر کلیک کنید تا اصل مقاله را ببینید.
با تشکر از دکتر اجتهادی

ویراستاران هم حساس شده اند

محمد قدسی | سه شنبه, ۲ خرداد ۱۳۹۱