Professors Against Plagiarism

استادان علیه تقلب

مبارزه با تخلف و تقلب علمی در دانشگاه‌ها

این بلاگ به همت تعدادی از استادان دانشگاه‌های کشور ایجاد شده و هدف آن مبارزه با تخلف یا تقلب علمی در دانشگاه است

مقدمه

به‌نام خداوند هستی و هم راستی

این بلاگ به همت تعدادی از استادان دانشگاه‌های کشور ایجاد شده است و هدف آن مبارزه با تخلف و تقلب علمی در دانشگاه‌ها چه از سوی دانش‌جویان و چه از سوی اعضای هیات علمی است. متاسفانه ما شاهد گسترش حرکت‌های غیر اخلاقی در فضای علمی کشور هستیم که با انگیزه‌هایی چون اخذ مدرک، پذیرش یا ارتقای مرتبه‌ی دانشگاهی صورت می‌گیرتد.

ما با هرگونه تقلب مخالفیم و سکوت در برابر آن‌را هم جایز نمی‌دانیم. در این بلاگ قصد داریم برخی موارد و روش‌های تقلب‌ را بیان و ضمن آموزش به دانش‌جویان و تلاش برای اشاعه‌ی اخلاق و آداب حرفه‌ای در جمع خودمان‌، مسولان را وادار کنیم تا به مشکل تقلب و ریشه‌های آن واکنش جدی نشان دهند.

۲۱ مرداد ۱۳۸۷

استادان یا پژوهشگران حامی

حمایت

اگر می‌خواهید نامتان به‌عنوان یکی از حامیان ذکر شود، نام کامل و آدرس وبگاه خود را به آدرس ghodsi_AT_sharif_DOT_edu ارسال نمایید و در صورت تغییر گروه حامی ما را مطلع کنید..

تعداد زیادی آدرس بلاگ خود را فرستاده‌اند که متاسفانه امکان استفاده از آن به‌جای وبگاه نیست.

بایگانی مطالب

آخرین نظرات

از خبرگزاری مهر

معاون آموزشی وزارت علوم در واکنش به گزارشهای خبرگزاری مهر درباره تقلبهای علمی و خرید و فروش پایان نامه در موسسات غیرمجاز از ارائه طرح برخورد با تقلب و تخلف های علمی به مجلس شورای اسلامی خبر داد و آن را راهکاری نهایی و عملی دانست.

عباس صاحبقدم لطفی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: در آخرین جلسه شورای نظارت و ارزیابی بحثهای مقدماتی درباره برخورد با تقلبهای علمی و تخلف در امر پایان نامه های دانشجویی صورت گرفت و قرار شد ساز و کاری برای ابعاد بیرونی یعنی موارد قضایی و برخوردهای قانونی با این موضوع طراحی و به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

وی تأکید کرد: در این خصوص آئین نامه و قوانین زیادی وجود دارد که باید به صورت یکپارچه جمع آوری شوند.

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: شورای نظارت و ارزیابی وزارت علوم این مسئولیت را بر عهده دارد تا دستورالعمل برخورد با این تقلبها و تخلفهای علمی تدوین شود.

وی اظهار داشت: در صورتی که کار شورای نظارت کامل باشد در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز به تصویب می رسد و در غیر این صورت با رهنمودهای شورای عالی انقلاب فرهنگی طرحی تدوین می شود تا به مجلس تقدیم شود.

گروه حوزه و دانشگاه خبرگزاری مهر در ماههای گذشته با تهیه گزارشها و گفتگوهایی با مسئولان و اساتید دانشگاه ضمن انتشار نمونه هایی از تقلبهای علمی به بررسی عواقب این امر پرداخت. همچنین در بحث خرید و فروش مقاله و پایان نامه نیز گزارشی جامع در خبرگزاری مهر منتشر شد که در آن علاوه بر انتشار لیست قیمت خدمات غیرقانونی این موسسات از گسترش فعالیت این موسسات خبر داده شده بود.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۸۷/۱۰/۲۲
محمد قدسی

نظرات (۲)

این قانون می تواند برای دو گروه مجازات تعیین کند فروشندگان و خریداران. در مورد فروشندگان اگر تا کنون سایر چیزهایی که قاچاق اعلام شده اند دیگر گیر نمی ایند پایان نامه هم همینطور خواهد بود.
در اما تعیین مجازات قضایی برای دانشجویان خریدار بسیار مسخره است. تصور کنید استادی را که فهمیده دانشجویش پایان نامه اش را خریداری کرده است سپس با کلانتری تماس می گیرد و از دست و شکایت می کند و ادامه اش را خودتان حدس بزنید.
همانطور که جناب زمانی فرمودند این مورد نیاز به قانون ندارد چرا که اگر استاد بفهمد که چنین کاری صورت گرفته و بخواهد با آن برخورد کند قدرت آن را دارد و آیین نامه دانشگاه هم می تواند به او کمک کند. و اگر نفهمد یا نخواهد برخورد کند هیچ کاری از هیچ مرجع قانونی بر نخواهد آمد.
فراموش نکنیم که مشکل در کشور ما در بسیاری از موارد کمبود قانون نیست، حتی گاهی ازدیاد قوانین دست و پا گیر و متناقض خود مشکل ساز شده است. من فکر نمی کنم برخورد با تقلبهای علمی نیازی به قانون مجلس داشته باشد، این خود دانشگاه ها هستند که باید شروع کنند. متخلف همیشه هست و راهکار خود را پیدا میکند

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی